Kas fotograafia on õpitav oskus?

Lapsepõlv

Tänapäeval on fotograafia muutunud niivõrd loomulikuks osaks meie elust, et vaevalt leidub inimest, kellel pole enda fotokaamerat ja kes seda ei kasutaks. Kuid kas kaamera omamine ja lihtsalt nupule vajutamine moodustavad kogu fotograafia?

Vanade fotoalbumite lehitsemine ja seal olevate piltide uurimine pakub alati rõõmu. Ent kas meie enda fotopärand on sama mõjus kui meie vanavanemate või meie enda lapsepõlve albumid?

Pilt vanaemast

Minu huvi fotograafia vastu tekkis just nende vanade fotoalbumite kaudu, ning esimesed pildid sündisid vanemate inimeste nõuannete toel. Pildistamise tarkused olid enamasti fotokaamerat omaval inimesel teada, näiteks see, et kvaliteetne foto nõuab valgust ja tagant valgust tuleb pigem vältida, et inimeste näod pildi peal varju ei jääks. Hoolikas kaadrisse sättimine ning häirivate detailide vältimine inimeste selja taga oli tarkus, mis anti edasi vanematelt lastele. Tollal oli pildistamine läbimõeldud protsess, sest piltide arv oli piiratud.


Tänapäeval, kus isegi koolieelikud oskavad kaameraga ümber käia, võiks oodata rohkelt põnevaid pildimälestusi. Kuid kas see on tõesti nii? Kui piltide arvul pole piirangut, tekib vastupidine probleem - päästikut vajutatakse tihti mõtlemata ning tulemuseks on suur hulk pilte, mida hiljem ei viitsi keegi läbi lapata.

Kui sulle on oluline pildimälestuste sisu ja kvaliteet, siis on mõistlik enda aega natukene fotograafia maailmaga tutvumiseks kulutada. Fotograafiat peetakse nooreks kunstivormiks, kuid ligi 200 aastat arengulugu on loonud raamistiku ja reeglid, mille tundmine aitab igaühel saada paremaks fotograafiks. Siinkohal ei ole vahet, kas sa teed pilti telefoni kaameraga või nn päris fotokaameraga. Fotograafilised tarkused aitavad sul oluliselt pildi tulemusi parandada.


Pilt minu sünnipäevast, ega täpset aastat ei teagi aga arvatavasti sain 8-9 aastaseks ja 80ndate algus. Tädipoja käes olev fotokaamera on minu sünnipäevakink ja ühtlasi ka minu esimene kaamera ;)

Kas fotograafia aga ikka on õpitav oskus või on see midagi, mis on sulle sünniga kaasa antud?


Mina olen veendumusel, et fotograafia on õpitav oskus, aga oluline on siinkohal tahe. Kui ikka on soov see kunst selgeks saada, siis õppimise kaudu suudab iga inimene omandada oskused kõnekate piltide loomiseks.


Kui soovid pildistada päris kaameraga, siis on oluline selgeks saada põhioskused ehk siis mõista, kuidas kaamera toimib ja miks on vajalikud iso, ava ja säri. Kui aga soovid piirduda üksnes hetkede jäädvustamisega telefonikaameraga, siis on hea õppida selgeks, mida kamera võimaldab, ning loomingulised võtted, mis aitavad pilti muuta vaatajale põnevaks ja nauditavaks.


Minu koolituste hulgas leiab endale sobiva fototeemalise koolituse nii telefoniga pildistaja kui see, kes on valinud pildistamiseks peegel- või peeglita fotokaamera. Kui sa ei ole kindel, milline koolitus on sinule kõige paremini abiks, siis võid julgelt mulle kirjutada või helistada.


VAATA KOOLITUSI

Juuresolevate piltide negatiivid leidsin lapsepõlvekodu kapist ja lasin eelmisel kevadel skaneerida. Mõnda pilti olin varem nähtud, aga enamus olid mulle ja mu perekonnale tore üllatus. Mis eriti tore, et pildid täiest erinevates aegadest ja smas nii palju toredaid mälestusi. Nii, et kui sul samuti kodus või vanemate või vanavanemate kodus negatiivirullid vedelemas, siis lase kindlasti need skaneerida, mine tea mis ilusad mälestused sealt välja võivad tulla.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Airi Leon
Miks valida just minu fotokoolitused?

Järgmine

brändifoto
Brändi tähtsus digitaalses turunduses

Jaga seda artiklit